Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Pierwszy numer ukazał się w 1921 roku.
ISSN 0016-5352, e-ISSN2449-9404

Energia obywatelska dla dobrego klimatu

EKOLODZY I EUROPARLAMENTARZYŚCI GOŚĆMI KONFERENCJI „ENERGIA OBYWATELSKA DLA DOBREGO KLIMATU”
Na zapowiadaną konferencję organizowaną przez Frakcję Zielonych/WSE w Warszawie w dniach 15-16 listopada 2013 przyjedzie do Polski wiele postaci zajmujących ważne pozycje w polskich i europejskich strukturach. Gośćmi konferencji „Energia obywatelska dla dobrego klimatu: Otwarta debata o Polsce i jej przyszłości” będą zarówno europarlamentarzyści, jak i specjaliści ds. energii i ekologii.
Podczas konferencji zostaną poruszone tak kluczowe zagadnienia, jak np. stanowisko Polski wobec COP19 w kontekście długofalowych korzyści dla kraju, rozwój miast w oparciu
o współpracę z mieszkańcami, nie zaś przeciwko nim, skutki oparcia polskiej energetyki na węglu, czy też kwestie dotyczące inwestycji na polskiej wsi. Są to zagadnienia, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców Polski, w tym lokalnych społeczności. Jest to istotny powód, aby włączyć się w dyskusję na te tematy i przedstawić swoje stanowisko.
Wśród zaproszonych mówców znajdą się między innymi: europarlamentarzyści Yannick Jadot i Claude Turmes, Tomasz Podgajniak z Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, były minister Środowiska, Radosław Gawlik – działacz ekologiczny, były wiceminister środowiska, lider stowarzyszenia Eko-Unia.
Gościem specjalnym konferencji będzie Rebecca Harms, niemiecka eurodeputowana, przewodnicząca Frakcji Zielonych w parlamencie UE, która przed kilkoma dniami odwiedziła Polskę. Podczas tej roboczej wizyty rozmawiała m.in. z ministrem Radosławem Sikorskim
o polityce klimatycznej Polski.
O ruchach miejskich i zmieniającym się społeczeństwie oraz przestrzeni, w którym
to społeczeństwo żyje, dyskutować będą: Artur Celiński (Res Publica Nowa), Magdalena Wrzesień – architekt, urbanista, członkini stowarzyszenia ODBLOKUJ oraz Forum Od-Nowa, Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji, Joanna Erbel – aktywistka miejska, badacz miasta.
Kwestie dotyczące rolnictwa, żywności i energii w kontekście inwestycji w polskie tereny wiejskie poruszą: Adam Wajrak (Gazeta Wyborcza), Jose Bové, Henryk Wujec – doradca Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Sobotni panel, 16 listopada, poświęcony energii obywatelskiej, wesprą: Roman Kurkiewicz, José Bové oraz Mira Stanisławska-Meysztowicz (założycielka stowarzyszenia Nasza Ziemia), a także Maciej Muskat – lider Greenpeace Polska. Konferencję podsumuje Rebecca Harms.
Zagadnienia, które będą poruszane podczas konferencji i paneli dyskusyjnych, są ze sobą ściśle powiązane. Kwestie źródeł energii dotyczą nie tylko gospodarstw miejskich, ale przede wszystkim wiejskich. Polska wieś powinna być żywotnie zainteresowana nie tylko produkcja żywności, ale także sięganiem po inne źródła dochodów. Stąd konieczne są długoterminowe planowanie i korzystanie z doświadczeń innych krajów. Zarówno miasto, jak i wieś oraz ich mieszkańcy powinny pochylić się nad problemami związanymi z energią, klimatem, żywnością i czystością powietrza, zrozumieć powiązania i wzmacniać energię obywatelską niezbędną do wspólnych działań na rzecz ludzi i Ziemi.

Więcej informacji:
http://www.greens-efa.eu/energia-obywatelska-dla-dobrego-klimatu-10640.html
oraz na stronie Facebooka:
https://www.facebook.com/energiaobywatelska

Najnowsze wydanie

Najnowsze wpisy

Czasopismo 02/2024 (Luty)

Przegląd obecnie istniejących instalacji LNG na świecie, aspekty techniczne pojedynczej stacji oraz prognozowanie zużycia gazu. Część 2 – obliczeniaDOI: 10.15199/17.2024.2.1 Tomasz Cieślik, Piotr Narloch, Andrzej

Czytaj więcej »

Czasopismo 01/2024 (styczeń)

Cztery dekady rozwoju i zastosowania przepływomierzy Coriolisa jako urządzeń pomiarowych w gazownictwie. Możliwości zastosowania przepływomierzy masowych Coriolisa do pomiarów LNG KędzierskiDOI: 10.15199/17.2024.1.1 Grzegorz Rosłonek Zobacz

Czytaj więcej »

ROCZNY SPIS TREŚCI ROCZNIKA 97. z 2023 r. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”