W dniu inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej uroczyście otworzono Laboratorium Instalacji Sanitarnych.
Powstanie Laboratorium było możliwe dzięki uzyskaniu dotacji z projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, realizowanego w Politechnice Warszawskiej. Kierownikiem projektu i jednocześnie opiekunem merytorycznym Laboratorium jest dr inż. Jarosław Chudzicki, prof. Uczelni.
Laboratorium powstało przy wydatnej pomocy firmy Grohe Polska sp. z o.o. w ramach umowy o współpracy z Wydziałem w zakresie dydaktyki. Przy tworzeniu Laboratorium zaproszono także inne firmy z branży sanitarnej, jak Wilo Polska i Kessel.
Uroczystego otwarcia Laboratorium dokonali: dziekan Wydziału, dr hab. Inż. Paweł Popielski, prof. uczelni, Pan Maciej Pawlak, przedstawiciel firmy Grohe Polska sp. Z o.o. oraz kierownik projektu dr inż. Jarosław Chudzicki, prof. uczelni.
W Laboratorium zainstalowano stanowiska pomiarowe,, umożliwiające badanie różnych konstrukcji baterii czerpalnych, zarówno pod kątem ich właściwości hydraulicznych, jak i możliwości oszczędzania wody i energii. Zainstalowano również różne rozwiązania urządzeń sanitarnych, odprowadzających ścieki w postaci ścian instalacyjnych, gdzie studenci mogą szczegółowo zapoznać się z aspektami konstrukcyjnymi i montażowymi przyborów sanitarnych.
Zajęcia praktyczne prowadzone w Laboratorium Instalacji Sanitarnych umożliwią studentom poszerzenie wiedzy zdobytej na wykładach i zajęciach projektowych oraz nabycie umiejętności praktycznych, związanych z montażem i wykonawstwem instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Prowadzenie zajęć w nowym Laboratorium pozwoli na zapoznanie studentów z nowymi trendami w branży instalacji sanitarnych, związanymi z aspektami oszczędzania wody i energii oraz wprowadzania rozwiązań technicznych, związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym (np. powtórne wykorzystywanie części zużytej wody w budynku).
Przewiduje się, że Laboratorium Instalacji Sanitarnych będzie także wykorzystywane przez studentów z innych wydziałów Politechniki Warszawskiej, w ramach prowadzonych przedmiotów dydaktycznych, związanych z instalacjami wewnętrznymi w budynkach, takich jak Międzywydziałowy Interdyscyplinarny Projekt mpiBIM, Instalacje, infrastruktura i technologie energooszczędne oraz Building Services, Infrastructure and Energy-efficient Technologies, prowadzonych na studiach polsko- i anglojęzycznych na Wydziale Architektury(jc)

