Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Pierwszy numer ukazał się w 1921 roku.
ISSN 0016-5352, e-ISSN2449-9404

Targi WOD-KAN w Bydgoszczy

Targi WOD-KAN Bydgoszcz(16-18.05.2017 r.)

Odbyła się XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN  2017. Oprócz targów, swój jubileusz świętował jej organizator, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. W tym roku na Targach  zaprezentowało się 395 wystawców reprezentujących ponad 500 marek związanych z branżą wodociągowo-kanalizacyjną.
 Wystawa od lat jest najważniejszym na krajowym rynku oraz jednym z największych w Europie wydarzeń skierowanych do branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Co roku uczestniczy w niej 400 wystawców oraz 10000 osób zwiedzających – specjalistów z branży: dyrektorów technicznych, projektantów, instalatorów, eksploatatorów, inżynierów i prezesów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Zgodnie z prognozami, w najbliższych latach w Polsce planuje się:

·         budowę ponad 16 tys. km sieci kanalizacyjnej,

·         modernizację ponad 3,5 tys. km sieci kanalizacyjnej,

·         inwestycje na ponad 750 oczyszczalniach ścieków.

Nakłady inwestycyjne na te działania mają wynieść odpowiednio:

·         na sieć kanalizacyjną – ponad 15,4 mld zł,

·         na oczyszczalnie ścieków – ponad 7,6 mld zł,

co oznacza, że łączne przyszłe nakłady inwestycje na gospodarkę ściekową i ochronę wód wyniosą ok. 23 mld zł. Można więc powiedzieć, że w perspektywie najbliższych pięciu lat na gospodarkę ściekową wydawać będziemy około 5 mld zł rocznie. Dodatkowo nakłady na inwestycje związane z poborem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody będą kształtowały się na poziomie ok 1,5 mld zł rocznie.

Tegorocznym Targom towarzyszyły prezentacje Wystawców, prelekcje, pokazy na stoiskach. Równolegle odbywał się Kongres Envicon Water, a tłumy publiczności zgromadził pokaz tańczących koparek JCB zorganizowany przez firmę Interhandler. 
Podczas wieczornej Gali Kongresu Envicon Water wręczono nagrody Grand Prix Targów WOD-KAN za najlepszy produkt, które otrzymali:

·         GREMES Marta Skrzypacz, Bolesławiec – Aqua Scat 2 – innowacyjny pomiar mętności

·         MD Enterprice, Bytom – Zgarniacz powierzchniowo-denny Z 3700 dla osadników radialnych

·         WOFIL Robert Muszański, Krynica – SPiD – Mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem

Jury doceniło także najlepsze stoiska tegorocznej wystawy:

·         INTERHANDLER Toruń

·         HAWLE Sp. z o.o. fabryka armatury

·         EBRO TRADE Warszawa

Wyróżniono firmy Apator Powogaz, Corol, Enko-Pomiar i Alter, które są  podczas każdej edycji od początku istnienia targów, oraz po raz kolejny firmę Corol i Fila, które obchodzą w tym roku swoje jubileusze.

Targi WOD-KAN były doskonałą okazją do nawiązywania bezpośrednich kontaktów biznesowych z partnerami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Imprezie towarzyszą konferencje organizowane przez wystawców, giełda kooperacyjna, Międzynarodowy Kongres Envicon Water, oraz branżowe konkursy, które wyłaniają najlepsze produkty i rozwiązania. Dzięki wieloletniej tradycji Targi są profesjonalną platformą dla specjalistów, pozwalającą na zapoznanie się z najnowszymi technologiami branży wodociągowo-kanalizacyjnej i ochrony środowiska. Tegoroczna edycja imprezy po raz drugi odbyła się w nowoczesnym obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego.

Najnowsze wydanie

Najnowsze wpisy

Czasopismo 01/2024 (styczeń)

Cztery dekady rozwoju i zastosowania przepływomierzy Coriolisa jako urządzeń pomiarowych w gazownictwie. Możliwości zastosowania przepływomierzy masowych Coriolisa do pomiarów LNG KędzierskiDOI: 10.15199/17.2024.1.1 Grzegorz Rosłonek Zobacz

Czytaj więcej »

Czasopismo 12/2023 (grudzień)

Wpływ mieszaniny gazu z wodorem w stanie nieustalonego przepływu na odporność na pękanie stali L485MEDOI: 10.15199/17.2023.12.1 Ferdinand Uilhoorn and Maciej Witek Zobacz streszczenie W niniejszej

Czytaj więcej »

ROCZNY SPIS TREŚCI ROCZNIKA 97. z 2023 r. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”