Przegląd obecnie istniejących instalacji LNG na świecie, aspekty techniczne pojedynczej stacji oraz prognozowanie zużycia gazu. Część 1: Przegląd istniejącej infrastruktury.
DOI: 10.15199/17.2023.10.1
Tomasz Cieślik, Piotr Narloch, Andrzej Żero
W części pierwszej publikacji skupiono się na przeglądzie istniejących instalacji LNG na świecie, możliwości gazyfikacji wyspowych z wykorzystaniem LNG oraz omówiono budowę stacji gazyfikacji LNG. Proces prognozowania zostanie przedstawiony w drugiej części artykułu. W ciągu ostatnich lat proces gazyfikacji przebiegał bardzo intensywnie w zakresie zwiększenia liczby odbiorców gazu oraz rozwoju infrastruktury sieciowej. W Polce są obszary, które nie posiadają sieci gazowej a jej budowa jako inwestycja liniowa jest nieopłacalna lub nie ma odpowiedniej przepustowości w istniejącej i relatywnie blisko danego obszaru położonej sieci gazowej. W takiej sytuacji pojawia się możliwość wykorzystania stacji regazyfikacji LNG, które zasilają wyspowe obszary w paliwo gazowe.
Nowa wielokryterialna metoda oceny efektywności inwestowania w nowoczesnych systemach energetycznych.
DOI: 10.15199/17.2023.10.2
Waldemar Kamrat
Istotnym problemem w procesach modelowania i programowania rozwoju sektora energii zrównoważonej jest wielokryterialny sposób oceny efektywności inwestycji. Celem artykułu jest pokazanie, jak uwzględnić wpływ inwestycji w wielowymiarowym modelowaniu procesów decyzyjnych. Cel ten można osiągnąć poprzez opracowanie, prezentację i zastosowanie nowej, wielokryterialnej metody oceny efektywności inwestycji w nowoczesnym sektorze energetyki odnawialnej. Ta innowacyjna metoda została opracowana i sprawdzona w badaniach dla sektora energetycznego prowadzonych przez autora. Metoda polega na stosunkowo prostym sposobie uwzględnienia cech jakościowych kryteriów w procesie oceny inwestycji w energetyce. Wykorzystując rzeczywiste dane dotyczące energii zainwestowanej w mieście X w Polsce, zbadano efektywność projektu, stosując zaproponowaną przez autora metodę wielokryterialną i w tym samym celu wykorzystano znaną metodę ELECTRE. Porównanie wyników badań efektywności inwestycji obiema metodami potwierdziło wysoką zbieżność efektów uzyskanych obiema metodami. Uzyskane wyniki badań bardzo wysokiej efektywności analizowanych technologii energetyki odnawialnej..
Potencjał retencyjny miasta. Część 1: Metody.
DOI: 10.15199/17.2023.10.3
Paulina Rybka, Jakub Jurasz, Marcin Wdowikowski
Rozwój terenów miejskich jest nieodłącznym elementem rozwoju cywilizacyjnego. W Polsce postępujące procesy urbanizacyjne wraz z silnym trendem zmiany struktury funkcjonalnej obszarów wiejskich w ostatnich trzydziestu latach, doprowadziły w konsekwencji do zwiększania powierzchni zabudowy terenu oraz jego uszczelnienia. Znaczącemu ograniczeniu uległ udział terenów zielonych oraz nieużytków, co spowodowało pogorszenie warunków retencyjnych w bilansie wodnym zarówno aglomeracji miejskich jak i mniejszych miejscowości. Jednocześnie skutki zmian klimatycznych przyczyniają się do coraz częstszego występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych, powodując nasilające się zagrożenia związane z takimi zjawiskami jak: miejska wyspa ciepła, powódź błyskawiczna i susza. Przestrzeń miejska jest szczególnie wrażliwa na dynamiczne zmiany warunków meteorologicznych głównie ze względu na powiększającą się liczbę ludności, która ją zamieszkuje. Antropogeniczne przekształcenia środowiska i zagrożenia klimatyczne znacząco przyczyniają się do potęgowania problemu odprowadzania wody opadowej i roztopowej w zlewniach miejskich jak również obniżenia komfortu życia. Niniejsza praca ma na celu przedstawienie metod oceny potencjału retencyjnego, który z jednej strony pozwala zobrazować skalę problemu, z którym mierzymy się adaptując przestrzeń miejską do warunków zmieniającego się środowiska, z drugiej zaś wskazuje możliwe kierunki rozwoju terenów zurbanizowanych aby nadawały się do życia w przewidywanej strukturze funkcjonalno-użytkowej.
Algorytm obliczania śladu węglowego miejskiej oczyszczalni ścieków – część pierwsza.
DOI: 10.15199/17.2023.10.4
Paulina Szulc-Kłosińska, Zbysław Dymaczewski
W nadchodzących latach Unia Europejska będzie wymagać od miejskich zakładów oczyszczania ścieków wykonywania obliczeń śladu węglowego (CF) zgodnie z Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) i wskaźnikami Europejskich Standardów Sprawozdawczości dotyczącymi Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Nie istnieje jednak żadne ustandaryzowane podejście, które wyraźnie odnosiłoby się do zasad dotyczących oczyszczalni ścieków w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych (GHG), dając organom wodnym jasne instrukcje dotyczące obliczania ich CF. Niniejszy artykuł zawiera dogłębną analizę obecnych podejść do obliczania emisji GHG. Algorytm obliczania śladu węglowego miejskiej oczyszczalni ścieków został opracowany i szczegółowo opisany przez autorów. Ponadto, w analizie oceniają zakres, w jakim dane dotyczące oczyszczalni ścieków są kompletne i sugerują środki zaradcze dla wszelkich wykrytych luk informacyjnych. Zaproponowano również strategię ulepszania danych. Głównym celem tego badania jest wypełnienie luki w wiedzy na temat śladu węglowego związanego z oczyszczalniami ścieków i ich ramami organizacyjnymi. Analiza obejmowała również dokładne zbadanie znaczenia i źródeł emisji z wg podziału na zakresy GHG Protocol 1 (część pierwsza), 2 i 3 (część druga) w szerszych ramach śladu węglowego, szczególnie w odniesieniu do celów legislacyjnych raportowania CSRD z nadchodzącymi obowiązkami nałożonymi na przedsiębiorstwa wodociągowe.