Wodór – niebiesko-zielona rewolucja.
DOI: 10.15199/17.2023.7.1
Marta Gburzyńska, Michał Kwaśniewski
W artykule przedstawiono cele i strategię wodorowe Unii Europejskiej i Polski na lata 2021-2030. Przeanalizowano metody wytwarzania i magazynowania wodoru. Zwrócono szczególna uwagę na możliwości dystrybucji wodoru i problemy związane z tym zagadnieniem. W opracowaniu zawarto również informacje na temat wpływu poszczególnych metod produkcji wodoru na aspekty środowiskowe, ze szczególnym zwróceniem uwagi na emisję dwutlenku węgla. Opisano również projekty związane z transportem i wytwarzaniem wodoru, realizowane przez polskie firmy.
Uderzenie hydrauliczne w sieciach płynowych.
DOI: 10.15199/17.2023.7.2
Andrzej J. Osiadacz
W artykule omówiono problem uderzenia hydraulicznego w sieciach płynowych (gazowych, wodociągowych oraz w rurociągach transportujących płyny dwufazowe. Podano modele matematyczne oraz wybrane algorytmy obliczeniowe.
Złożony stan naprężenia w gazociągu przesyłowym.
DOI: 10.15199/17.2023.7.3
Wojciech Kostowski, Natalia Kotuła, Ida Wilczek, Grzegorz Nowak
W artykule przedstawiono wybrane aspekty budowy sieci związane z lokalizacją turbin wiatrowych ze względu na ich aerodynamiczny wpływ na elektroenergetyczne linie wysokiego napięcia. Opisano kontekst techniczny dotyczący obowiązujących uwarunkowań formalno-prawnych. Na podstawie danych źródłowych dotyczących oddziaływania aerodynamicznegW artykule przedstawiono złożony stan naprężenia w gazociągu przesyłowym wywołany czterema czynnikami: ciśnieniem gazu, zmianami temperatury, zginaniem na placu budowy oraz naciskiem gruntu. Wyniki obliczeń analitycznych porównano z modelem numerycznym. Zaobserwowano różnice w przypadku naprężeń termicznych obwodowych, które są mniejsze wg modelu MES niż wyznaczane analitycznie. Stosowane metody projektowe można uznać za bezpieczne, o ile nie występują dodatkowe oddziaływania na całej długości gazociągu. Wobec niepewności wyniku wskazana jest weryfikacja obliczeń różnymi metodami.
Modelowanie intensywnych opadów deszczu w zlewni miejskiej na przykładzie Szczecina.
DOI: 10.15199/17.2023.7.4
Magda Wawrzyniak, Marcin Wdowikowski
Modelowanie intensywnych opadów deszczu o zadanej wysokości oraz prawdopodobieństwie wystąpienia jest jednym z największych wyzwań hydrologii miejskiej, a w szczególności bezpiecznego odwadniania terenów, przede wszystkim z uwagi na losowy charakter występowania opadów atmosferycznych jako elementów meteorologicznych. Dostęp do danych meteorologicznych w Polsce przez wiele lat był istotną przeszkodą w procesie aktualizacji wiedzy i narzędzi służących w projektowaniu systemów racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. W niniejszej pracy przedstawiono procedurę opracowania prostego modelu opadowego, umożliwiającego wyznaczenie charakterystyk projektowych intensywnych opadów deszczu, przy minimalnym dostępie do danych pomiarowych. Metodę przedstawiono na podstawie otwartych danych meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, z lat 1986–2015, na przykładzie Szczecina. Zaprezentowana metoda ma charakter uniwersalny, skalowalny dla dowolnej miejscowości, a jej wyniki zostały porównane z dostępnymi dotychczas rozwiązaniami i metodami takimi jak model Błaszczyka, model IMGW (Bogdanowicz–Stachy), atlas PANDa czy dostępne dla Szczecina wyniki niemieckiego modelu DWD KOSTRA. W wyniku analizy porównawczej zauważono, że opracowane modele fizykalne dają najlepsze spośród badanych rozwiązań wyniki, dla opadów występujących najczęściej C = 1 oraz C = 2 lata. Dla pozostałych częstości C = 5, C = 10 i C = 30 lat, opracowane autorską metodą modele dały się wyprzedzić wynikom jedynie modelom probabilistycznym atlasu PANDa.
Charakterystyka biomasy konsorcjów mikroglonowo-bakteryjnych w procesie oczyszczania ciekłej frakcji przefermentowanych komunalnych osadów ściekowych.
DOI: 10.15199/17.2023.7.5
Joanna Kazimierowicz, Marcin Zieliński, Marcin Dębowski, Alona Vdovychenko
Płynna frakcja pochodząca z odwadniania przefermentowanych komunalnych osadów ściekowych stanowi duże wyzwanie technologiczne dla oczyszczalni ścieków, co uzasadnia konieczność poszukiwania skutecznych metod jej neutralizacji. W badaniach analizowano transformację monokultury Chlorella sp. do granulowanych konsorcjów mikroglonowo-bakteryjnych (GKM-B) podczas oczyszczania odcieków pofermentacyjnych w fotobioreaktorze hybrydowym (H-FBR). Stabilną strukturę taksonomiczną i morfologiczną GKM-B uzyskano po 60 dniach eksploatacji H-FBR. W jej składzie dominowały Chlorella sp., Microthrix parvicella oraz bakterie nitkowate typu 1851 i typu 1701. Rozwój populacji bakterii miał istotny wpływ na zwiększenie koncentracji biomasy GKM-B do poziomu 4800±503 mgSM/dm3 oraz wzrost sprawności usuwania OWO i ChZT z odcieków do poziomu 88,2±7,2% i 84,1±5,1%. Stężenia związków N i P ograniczano skutecznie niezależnie od składu i koncentracji biomasy w układzie .
Ocena efektywności Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Ciechanowie.
DOI: 10.15199/17.2023.7.6
Małgorzata Świtkowska, Weronika Dalecka
W artykule przedstawiono charakterystykę jednej z Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w województwie mazowieckim – Komunalną Oczyszczalnię Ścieków w Ciechanowie. W ramach części badawczej wykonano pomiary jakościowe ścieków surowych i oczyszczonych na zawartość biogenów między innymi: fosforu ogólnego, azotu ogólnego oraz materii organicznych wyrażonych wskaźnikami: ChZTCr, oraz BZT5. Przeanalizowano ocenę jej efektywności, w której uwzględniono zależność między Równoważną Liczbą Mieszkańców (RLM), a ilością wytworzonych komunalnych osadów ściekowych.
Zielona alternatywa dla gazu ziemnego.
DOI: 10.15199/17.2023.7.7
Małgorzata Kwestarz, Natalia Banasik
W artykule podjęto próbę przedstawienia biometanu jako zielonej alternatywy gazu ziemnego z pespektywy Europejskiego Zielonego Ładu wspieranego Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. W oparciu o pozyskane dane z rynku przeanalizowano efektywność finansową produkcji biometanu. W celu anonimizacji obiektu, który posłużył do analiz przyjęto nazwę Zielona dolina.