Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Pierwszy numer ukazał się w 1921 roku.
ISSN 0016-5352, e-ISSN2449-9404

Targi RENEXPO® Poland 2017

VII Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej odbyły się w dniach 25-27 października 2017 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Patronat Honorowy nad wydarzeniem organizowanym przez REECO Poland objęli:  Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. W targach RENEXPO® Poland 2017 wzięło udział ponad 90 wystawców, którzy prezentowali swoją ofertę w ośmiu sektorach: bioenergia (energia z drewna, biomasa, biogaz, biopaliwa), energia wiatrowa, CHP – kogeneracja, energooszczędne budownictwo i renowacja abudynków, energia wodna, pompy ciepła, energia geotermiczna oraz energia słoneczna. Zdecydowanie dominowały ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i biogaz. Nie zabrakło również stoisk, na których przedstawiane były rozwiązania z zakresu m.in. energetyki wiatrowej i geotermalnej czy związanej z branżą energetyki wodnej. Wśród wystawców znalazły się nie tylko firmy z Polski, ale – jak przystało na targi międzynarodowe – również z miedzy innymi z Niemiec, Czech, Chin, Wielkiej Brytanii ,Ukrainy.

Na gości RENEXPO® Poland 2017 czekały ciekawe stoiska i eksponaty oraz wiele innowacji z branży OZE. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się jazdy testowe samochodami elektrycznymi takich marek, jak: NISSAN, BMW, Tesla, Mercedes, które były niewątpliwie dużą atrakcją tegorocznych targów.

Nowością tegorocznej edycji był konkurs na Instalatora Roku 2017, którego organizatorami byłoCorab, SolarEdge Technologies Inc. oraz Sharp.

Zmagania firm instalatorskich cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Instalatorem Roku 2017 została firma Ekosun. Drugie miejsce zajęła drużyna Bison Energy a trzecie SunSol. Należy również docenić firmę Ozeris – Fotowoltaika / OZE, która w obu etapach miała najmniej błędów..

Trzy dni wydarzeń branżowych

Każdego dnia Targom RENEXPO® Poland towarzyszyły specjalistyczne konferencje, kongresy i fora branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy, a także zachęcające do dyskusji na aktualne tematy dla sektora OZE. W sumie w wydarzeniach branżowych towarzyszącym targom wzięło udział ponad 1.100 uczestników!

Pierwszego dnia targów przy pełnej sali odbyła się Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce, podczas której eksperci z towarzystw fotowoltaicznych, przedstawiciele przemysłu PV oraz władz państwowych i lokalnych dyskutowali m.in. na temat szans oraz barier na drodze rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. „Mechanizm wsparcia powinien być nieskomplikowany, stabilny i opłacalny dla inwestora” podkreślał dr Stanisław Pietruszko, Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. Pierwszego dnia targów odbyło się również Forum Biogazu. „Szóste Forum Biogazu było sukcesem, omówione zostały najważniejsze problemy branży. Podkreślono role biogazowni jako stabilnego fundamentu rozproszonych rynków energii. Cieszy nas liczny udział właścicieli biogazowni i potencjalnych inwestorów, ponieważ oznacza to duże perspektywy przed branża biogazowa w Polsce” tak Forum Biogazu podsumowała Sylwia Koch-Kopyszko Prezes UPBI (Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego). Wielu uczestników wzięło również udział w konferencji zamykającej projekt Geothermal4Pl.  Strefa Kariery organizowana we współpracy z portalem Teraz Środowisko była miejscem, gdzie osoby zainteresowane pracą i rozwojem kariery w OZE mogły zaczerpnąć informacji od fachowców.

Drugiego dnia odbył się VI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który zgromadził ponad 300 uczestników. Miejscem spotkania branży energetyki wodnej była dwudniowa Polska Konferencja Hydroenergetyczna, która zgromadziła wielu gości z Polski i nie tylko. Forum PV było w tym roku nie tylko miejscem, w którym można było zapoznać się z innowacjami wystawców. Organizatorzy zaprosili również przedstawicieli Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej, aby naświetlić im problemy związane z bezpieczeństwem pracy systemów fotowoltaicznych. Ta sesja była zorganizowana we współpracy z Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.

Trzeci dzień był pod znakiem Konferencji Biopaliwowej i II Kongresu Magazynowania Energii w Polsce.  Wydarzenia te zgromadziły nie tylko  najważniejszych przedstawicieli branży ale również najważniejszych decydentów oraz przedstawicieli świata polityki.

Spotkania kooperacyjne

Dobrą okazją do tworzenia sieci kontaktów biznesowych była możliwość wzięcia udziału w „Spotkaniach kooperacyjnych” zaplanowanych pierwszego i drugiego dnia targów. W spotkaniach wzięli udział  przedsiębiorcy poszukujący fachowych partnerów i dostawców z szeroko pojętego sektora energetycznego, w szczególności działających  w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz budynków energooszczędnych. „Spotkania kooperacyjne” w szybki i łatwy sposób połączyły strony, które siebie szukały, umożliwiając nawiązanie cennych kontaktów.

www.renexpo-warsaw.com

Najnowsze wydanie

Najnowsze wpisy

Czasopismo 02/2024 (Luty)

Przegląd obecnie istniejących instalacji LNG na świecie, aspekty techniczne pojedynczej stacji oraz prognozowanie zużycia gazu. Część 2 – obliczeniaDOI: 10.15199/17.2024.2.1 Tomasz Cieślik, Piotr Narloch, Andrzej

Czytaj więcej »

Czasopismo 01/2024 (styczeń)

Cztery dekady rozwoju i zastosowania przepływomierzy Coriolisa jako urządzeń pomiarowych w gazownictwie. Możliwości zastosowania przepływomierzy masowych Coriolisa do pomiarów LNG KędzierskiDOI: 10.15199/17.2024.1.1 Grzegorz Rosłonek Zobacz

Czytaj więcej »

ROCZNY SPIS TREŚCI ROCZNIKA 97. z 2023 r. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”