Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Pierwszy numer ukazał się w 1921 roku.
ISSN 0016-5352, e-ISSN2449-9404

Laureaci XXIII edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego”

Diamentowy Inżynier 2016

dr inż. Tadeusz Rzepecki -Prezes Zarządu Tarnowskich Wodociągów Sp. z o.o

 Złoci Inżynierowie 2016

 dr inż. Janusz Berdowski-Dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji Europejskiej Uczelni Informatyczno- Ekonomicznej  w Warszawie. Kategoria jakość.

inż. Tadeusz Chęsy-współwłaściciel Drukarni POZKAL oraz prezes Zarządu „SOLANKI” Sp. z o. o. Uzdrowisko Inowrocław w Inowrocławiu. Kategoria menedżer.

prof. dr hab. inż. Edward Gacek-dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupcy. Kategoria innowacje.

prof. dr hab. inż. Jerzy Lis-prorektor Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, członek korespondent PAN. Kategoria nauka

mgr inż. Jan Olczak-wiceprezes Zarządu FANEX Sp. z o. o. w Radonicach k. Błonia. Kategoria zarządzanie.

mgr inż. Jan Skalski-prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Kategoria ekologia.

dr inż. Marek St. Węglowski–adiunkt, pełnomocnik dyrektora d.s. rozwoju badań w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach. Kategoria high-tech.

 Nagroda specjalna

Złoty inżynier w kategorii działacz  FSNT NOT 2016

prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka-emerytowany naukowiec, działacz SEP i SIMP- senior.

Złoty Inżynier w kategorii inżynierowie polonijni

dr inż. Marian Zastawny-młody prezes Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii

Srebrni Inżynierowie 2016

dr hab. inż. Zdzisław Czaplicki -ekspert d.s. wełny w Instytucie  Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu- Filia w Łodzi. Kategoria high-tech. 

inż. Ryszard Czupryński -założyciel i prezes zarządów  spółek IRC oraz Agro Visbek w Bydgoszczy. Kategoria menedżer.

lek. wet. Mirosław Grzęda-prezes Zarządu Biowet Puławy Sp. z o.o. Kategoria jakość.

prof. dr hab. inż. Jacek Hilszczański  -zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Kategoria ekologia.

dr inż. Zbigniew Stępień-adiunkt, kierownik Laboratorium Badań Silnikowych w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie. Kategoria nauka.

dr inż. Arkadiusz Stojecki-dyrektor zarządzający, wiceprezes Zarządu Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL w Bielsku Białej.  Kategoria zarządzanie.

  Wyróżnieni 2016

dr inż. Adam Baryłka-współwłaściciel Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego w Warszawie, wykładowca kilku uczelni. Kategoria nauka.

Tadeusz Bombrych-elektronik, organizator i współwłaściciel zabytkowego obiektu Dwór Sójki w Sójkach obok Kutna. Kategoria menedżer.

mgr inż. Dorota Klęk-dyrektor Biura Dyspozycji Pomiarów w polsko- rosyjskiej spółce  EuRoPolGaz w Warszawie. Kategoria jakość.

mgr inż. Marek Kotarba-dyrektor w STRACO Polska. Kategoria zarządzanie.

Ryszard Marek Kowalski-mistrz pszczelarski, właściciel firmy Pasieka Kobyłka z Kobyłki k. Warszawy- propagator nowoczesnego pszczelarstwa – także w telewizji. Kategoria ekologia.

mgr inż. Marcin Sęk-zarządza nowymi uruchomieniami w Centrum Innowacyjno- Wdrożeniowym spółki ASmet w Regułach k. Warszawy. Kategoria innowacje. 

Młody Inżynier  2016

mgr inż. Jakub Gmurczyk– kierownik zespołu projektującego komory spalania silników odrzutowych w  General Electric Aviation w Warszawie.

inż. Michał Grześ-doktorant na Politechnice Białostockiej.

mgr inż. Stanisław Kruk-Główny Technolog  w Fabryce Narzędzi KUŹNIA  Sułkowice w Sułkowicach k. Krakowa.

dr inż. Rafał Mrzygłód-specjalista ds. strategii w  spółce GSP Grupa PGNiG SA w Warszawie.

Honorowi Złoci Inżynierowie Przeglądu Technicznego

mgr inż. Piotr Kuczyński

Inżynier elektronik, absolwent Politechniki Gdańskiej. W latach 1973-1993 pracownik zakładów Mera Błonie i prywatnych przedsiębiorstw montujących komputery. Następnie publicysta  zajmujący się problematyką ekonomiczna, finansową i giełdą na łamach czasopism ekonomicznych. Od 2006 r. główny analityk Domu Inwestycyjnego XELION. Popularny komentator radiowy i telewizyjny.

ks. kanonik mgr inż. Wiktor Ojrzyński

Dziekan Duszpasterzy Leśników. Duszpasterz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa.

Od 1998 r. był proboszczem w Zalesiu Górnym w parafii pod wezwaniem św. Huberta. Uzyskał zgodę ks. kard. Józefa Glempa na studia eksternistyczne w specjalności leśnej na SGGW. W 2004 r. obronił pracę inżyniersko-magisterską na temat: Etos zawodu leśnika polskiego. Krzewi zasady etyki zawodowej w środowisku pracowników leśnictwa posługując się m.in własnymi publikacjami na ten temat. Jest częstym gościem spotkań Stowarzyszenia Inżynierów Leśnictwa i Drzewnictwa. Od 2007 r. jest proboszczem w Warszawie.

ks. mgr inż. Jacek Stryczek

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej, pomysłodawca „Szlachetnej paczki”. Założył w 2001 r. Stowarzyszenie Wiosna. Specjalizuje się w tematyce PR Kościoła oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Opublikował m.in. pracę Pieniądze w świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu. W latach 1999–2007 był wikariuszem w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Prokocimiu Nowym. Od 2007 r. jest Duszpasterzem Ludzi Biznesu i Duszpasterzem Wolontariatu w Małopolsce.

mgr inż. Maja Włoszczowska

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski w cross-country, czyli górskim kolarstwie przełajowym oraz w jeździe szosowej. Multimedalistka mistrzostw świata i Europy. Zdobyła srebrne medale na olimpiadach w Pekinie i Rio de Janeiro. Złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, Współorganizatorka Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race, najwyżej klasyfikowanych zawodów XCO w Europie środkowo-wschodniej. Ranga HC(Horse Class) ustępuje tylko Pucharowi Świata.

Najnowsze wydanie

Najnowsze wpisy

Czasopismo 02/2024 (Luty)

Przegląd obecnie istniejących instalacji LNG na świecie, aspekty techniczne pojedynczej stacji oraz prognozowanie zużycia gazu. Część 2 – obliczeniaDOI: 10.15199/17.2024.2.1 Tomasz Cieślik, Piotr Narloch, Andrzej

Czytaj więcej »

Czasopismo 01/2024 (styczeń)

Cztery dekady rozwoju i zastosowania przepływomierzy Coriolisa jako urządzeń pomiarowych w gazownictwie. Możliwości zastosowania przepływomierzy masowych Coriolisa do pomiarów LNG KędzierskiDOI: 10.15199/17.2024.1.1 Grzegorz Rosłonek Zobacz

Czytaj więcej »

ROCZNY SPIS TREŚCI ROCZNIKA 97. z 2023 r. „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”